Редакционната колегия на списание „Строително предприемачество и недвижима собственост“  („Construction Entrepreneurship and Real Property“) съблюдава общоприетите принципи, правила, норми и добри практики за етично поведение в публикационната дейност, които са заложени в насоките на Комитета по публикационна етика (Committee on Publication EthicsCOPE) – https–//publicationethics.org/guidance/Guidelines и Комплект с ресурси за издателска етика за редактори (Publishing Ethics Resource KitPERK) на издателство „Elsevier“ – https–//www.elsevier.com/editors/perk.

Етичните правила са предназначени да установят стандарти и норми за етично поведение на всички участници в процеса на публикуване – издатели, редактори, автори и рецензенти. Те се отнасят до въпроси на научната етика като обективност, оригиналност, прозрачност, независимост, безпристрастност, конфиденциалност и възможен конфликт на интереси.

Задължения на редакторите

  1. Обективност – Редакционната колегия оценява представените ръкописи и взема решение за публикуването им въз основа на тяхната научна стойност, тематична актуалност, значимост, оригиналност, степен на завършеност и съответствие с тематичния обхват на списанието.
  2. Равни възможности – Редакционният съвет спазва принципите за равни възможности и недопускане на дискриминация. Ръкописите се оценяват без оглед на пол, раса, етнически произход, политическа, религиозна, социална или институционална принадлежност на авторите. Всички решения за редактиране или публикуване на текстове се вземат от екипа на списанието, без допускане на влияние от каквато и да е друга страна.
  3. Поверителност – Редакционната колегия няма право да разгласява информация за подаден ръкопис, освен с рецензентите, издателя и автора.
  4. Решение за публикуване – По предложение на главния редактор редакционната колегия взема решение за публикуване на статия на основата на експертна оценка на двама независими рецензенти като се придържа към редакционната политика на списанието за защита на авторските права.
  5. Разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси – При възникване на потенциална възможност за конфликт на интереси от различно естество рецензентите трябва да се въздържат от рецензиране и веднага да информират главния редактор. Недопустимо е членовете на редколегията и рецензентите да използват идеи и информация за лична изгода в непубликуваните ръкописи без съгласието на авторите.
  6. Етични нарушения и жалби – В случаи на установено неетично поведение като плагиатство, некоректно цитиране, манипулиране на данни и конфликт на интереси спрямо представен или публикуван ръкопис, съвместно с главния редактор се предприемат съответните действия за разкриване на истинността на етичните нарушения и при необходимост публикацията се оттегля.

При отхвърляне на ръкопис авторите имат право да поискат преразглеждане след представяне на убедителни доказателства пред главния редактор за допуснати неточности от страна на рецензентите. В този случай е възможно да се назначи нова експертна рецензия, която е окончателна.

Задължения на рецензентите

  1. Принос към редакционните решения – Рецензентите предоставят на главния редактор и на редакционната колегия изготвените рецензии, с което подпомагат редакционния процес за вземане на решение по отношение на представените ръкописи. Бележките и препоръките на рецензентите могат да допринесат за повишаване качеството на ръкописите.
  2. Навременност – Рецензент, който не е в състояние да рецензира предложения му ръкопис поради недостатъчна компетентност, или няма възможност да представи рецензията в очакваните срокове, трябва незабавно да уведоми главния редактор и да се откаже от рецензиране. В такива случаи изготвянето на рецензия се възлага на друг рецензент.
  3. Конфиденциалност – Получените за рецензиране ръкописи се третират като поверителни документи. Те не трябва да бъдат показвани или обсъждани с трети лица, освен с разрешение от главния редактор. Рецензентите нямат право да разкриват самоличността на авторите, да използват данни от получените за рецензиране ръкописи за лични цели и собствени публикации без изричното съгласие на авторите.
  4. Стандарти за обективност – Рецензентите трябва да изразяват своето становище относно предоставените им ръкописи безпристрастно, ясно и подкрепено с достатъчно аргументи. Не се допускат оценки на личностните и професионалните качества на авторите.
  5. Позоваване на източници – Рецензентите трябва следят за коректност при цитирането и използване на данни и източници. В случай на некоректно цитиране или при констатиране на значителна прилика между рецензирания ръкопис и публикувана вече статия главният редактор трябва да бъде уведомен.
  6. Обявяване на конфликт на интереси – Рецензентите не трябва да рецензират ръкописи, при които е налице конфликт на интереси на основата на професионални, лични, финансови или други обвързаности с автора. Рецензентите нямат право да се възползват от идеи и информация от непубликуваните ръкописи за лични цели или в свои изследвания без съгласието на авторите.

Задължения на авторите

  1. Съобразяване със стандартите – Авторите предоставят за публикуване ръкописи, които са в съответствие с тематичния обхват на списанието и приетите от редакционната колегия изисквания относно обем, задължителни реквизити, структура и технически параметри за оформление.
  2. Достъп до данни и тяхното запазване – Авторите трябва да съхраняват използваните в статията данни и да имат готовност да гарантират достъпа до тях на други лица след публикуване на статията при условията на спазване на авторските права и собственост върху първичната информация.
  3. Оригиналност – Авторите носят лична отговорност за оригиналността на представените ръкописи. При използване от авторите на части от други свои или чужди работи те трябва да бъдат коректно цитирани.
  4. Плагиатството във всичките му форми – Представяне на чужд труд като свой, парафразиране на съществени части от чужд труд без посочване на автора му и представяне на резултати от чужди изследвания като свои е недопустимо.
  5. Дублиращи се едновременни публикации – Недопустимо и неетично поведение е предлагането на вече публикувани статии или предоставяне с цел публикуване на един и същ ръкопис на повече от един издател.
  6. Коректност при цитиране – Изисква се коректно цитиране и позоваване на всички източници на информация, използвани за създаването на ръкописа. Източниците се изброяват след статията според техническите изисквания и стил на цитиране, определени за списанието.
  7. Авторство/съавторство на статията – Авторството следва да се ограничава само до лицата със значителен принос в концепцията, оформянето, изпълнението на научното изследване. Недопустимо е включване като съавтори на лица, които нямат принос в изследването и написването на съответните статии.
  8. Обявяване на конфликт на интереси – Авторите трябва да информират за конфликти на интереси, които могат да повлияят върху крайните резултати от проведеното изследване. Всички потенциални конфликти на интереси се оповестяват своевременно.
  9. Установяване на грешки в публикувани вече работи – При откриване на значителни грешки или неточности в публикуваните ръкописи авторите следва своевременно да уведомяват редакционната колегия на списанието и издателя за съдействие за изтегляне на публикацията или нейното коригиране.

Задължения на издателя

  1. Издателят публикува списанието на електронен носител и съдейства за неговото разпространение.
  2. Издателят гарантира, че реклама, препечатка или други търговски дейности не въздействат върху редакционните решения.
  3. Издателят съдейства за комуникацията с други списания и/или издатели, с оглед подобряване на публикационната дейност.
  4. Издателят си сътрудничи с други издателства и организации при определянето на стандарти за публикационна етика и съдейства за проследяване на грешки и публикуването на опровержения.